8. Yargı Paketi TBMM’de görüşülüyor

ANKARA (İGFA) – Genel Konseyde, teklifin tümü üzerindeki konuşmaların akabinde soru-cevap kısmına geçildi. Milletvekillerinin soruları üzerine TBMM Adalet Kurulu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Cüneyt Yüksel, 2018’deki düzenlemeyle Ramazan ve Kurban bayramlarında emeklilere bin lira ikramiye verilmesine başlandığını, bu fiyatın 2021’de 1100 liraya, 2023’te 2 bin liraya çıkarıldığını anımsattı.

Teklifte bayram ikramiyesinin 3 bin liraya yükseltilmesinin öngörüldüğünü lisana getiren Yüksel, “2018 yılından bugüne kadar 10 bayram için toplam 166,2 milyar lira bayram ikramiyesi ödemesi yapılmıştır. Emekli bayram ikramiyelerinin 3 bin liraya yükseltilmesi halinde ek maliyet 27,5 milyar lira olarak varsayım edilmektedir. 2024 yılında toplamda 82,5 milyar lira ikramiye ödemesi yapılmış olacaktır” bilgisini paylaştı. Adalet Bakanlığı bünyesindeki Tazminat Komisyonuna yeni misyonlar verileceğini aktaran Yüksel, Kurulun yargıçlardan oluştuğunu lisana getirdi. Cüneyt Yüksel, uzun yargılamadan kaynaklı tazminat istemlerinin kurul tarafından süratle sonuçlandırılmasının amaçlandığını belirtti.

Teklifin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının akabinde teklifin unsurlarının görüşülmesine geçildi. Teklif üzerinde söz alan Saadet Partisi Küme Başkanvekili Bülent Kaya, yasa teklifinde itiraz ettikleri kimi unsurlar olduğunu söyledi. Kanun teklifiyle kayyımlara yasal teminat getirildiğini savunan Kaya, “Akçeli işlere kayyım olarak tayin olan şahıslara dokunulmazlık getiriyorsunuz.” diye konuştu.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, yargı paketinin birçok unsurunun Anayasa Mahkemesinin hukuka karşıtlığı nedeniyle iptal ettiği mevzulara ait olduğunu söyledi.

Anayasa Mahkemesi’nin örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt ismine cürüm işleyenlerin örgüt üyesi üzere cezalandırılmasına ait düzenlemeyi iptal ettiğini belirten Poyraz, “Suç hedefiyle kurulmuş örgüte üyeliğin cezası 2 yıldan 4 yıla kadar, ‘keşke örgüt üyesi olsaydım’ dedirtecek bu düzenleme ile örgüt üyesi olmadığını tescil ettiğiniz bireye örgüt üyeliğinden daha fazla ceza öneriyorsunuz.” diye konuştu. Tazminat Komitesine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden (AİHM) kaç adet ferdî müracaat belgesi geldiğine ait sorusu üzerine Yüksel, Tazminat Komitesine 7 bin 528 müracaat yapıldığını, müracaatların tamamının Kurul tarafından karara bağlandığını belirtti. Yüksel, “Komisyon bu müracaatlarla ilgili 3 bin 541 kabul, 2 bin 147 ret, 1840 birleştirme kararı vermiştir” diye konuştu.

Yüksel, kararın açıklanmasının geri bırakılması kararlarına karşı istinaf kanun yolunun açılması suretiyle bu kararların daha inançlı formda denetlenmesinin sağlandığını söyledi. Yüksel, bu kararlara karşı istinaf kanun yolunun açılmasının bölge adliye mahkemelerinin iş yükünde yaklaşık yüzde 14 artış meydana getireceğinin öngörüldüğünü, halihazırda bu kararları itirazen inceleyen ağır ceza mahkemelerinin iş yükünün azalmasına da neden olacağını bildirdi. TBMM Genel Şurasında, kamuoyunda “8. Yargı Paketi” olarak bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ile Kimi Kanunlarda ve 659 Sayılı Kanun Kararında Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin birinci iki hususu kabul edildi.

Teklifin kabul edilen unsurlarına nazaran, İcra ve İflas Kanunu’nda kanun yoluna müracaat müddetleri hafta olarak belirlendiği için buna ahenk sağlanması hedefiyle Hukuk Muhakemeleri Kanunu’ndaki emsal kararlar dikkate alınarak düzenleme yapılacak. Mühlet, hafta olarak belirlenmişse başladığı güne son hafta içindeki karşılık gelen günde bitecek. Hak arama hürriyetinin daha faal kullanılması gayesiyle İcra ve İflas Kanunu’nun kanun yollarına müracaat bakımından Hukuk Muhakemeleri Kanunu’na ahenginin sağlanması için düzenlemeye gidilecek. Tasdik yahut ret kararına karşı borçlu ve tasdik duruşması sırasında itirazda bulunmuş olan alacaklılar, bildirim tarihinden itibaren 2 hafta içinde istinaf yoluna, istinaf incelemesi üzerine verilen karara karşı da bildirim tarihinden itibaren 2 hafta içinde temyiz yoluna başvurabilecek.

Teklifin birinci iki unsurunun kabul edilmesinden sonra TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ, birleşime orta verdi. Ortanın akabinde komitenin yerinde olmaması üzerine Bozdağ, birleşimi saat 14.00’te toplanmak üzere kapattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir