15 yeni ülkede sandık kurulmasına karar verildi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Lideri Ahmet Yener, “Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olan vatandaşlarımızın oy kullanacağı ülkelerin tespitine yönelik çalışma tamamlanmış olup yapılan çalışma sonucunda 75 ülke ve 156 temsilcilikte vatandaşlarımızın oy kullanabileceği tespit edilmiş olup, 2018 yılında yapılan seçimlere ilaveten bu yıl yapılacak seçimlerde 15 yeni ülkede daha sandık kurulması gerektiği tespit edilmiştir. Bu ülkeler Afganistan, Belarus, Brezilya, Estonya, Fas, Karadağ, Kore Cumhuriyeti, Libya, Litvanya, Malezya, Nijerya, Pakistan, Portekiz, Slovakya ve Tanzanya olarak belirlenmiştir” dedi.

YSK Başkanı Ahmet Yener, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde yurt dışında kurulacak sandıklara ait açıklamalarda bulundu. Yener’in bugün yaptığı açıklama şöyle:

“2018 yılında yapılan seçimlere ilaveten, bu yıl yapılacak olan seçimlerde 15 yeni ülkede daha sandık kurulması gerektiği tespit edilmiş olup; bu ülkeler Afganistan, Belarus, Brezilya, Estonya, Fas, Karadağ, Kore Cumhuriyeti, Libya, Litvanya, Malezya, Nijerya, Pakistan, Portekiz, Slovakya ve Tanzanya olarak belirlenmiştir.

KURULUMUZ, SANDIK KONSEYLERİNİN TEŞEKKÜLÜNE AİT UNSUR KARARLARINI BELİRLEMİŞTİR

Ayrıca Kurul’umuz, bugün yapmış olduğu çalışmalarda, sandık heyetlerinin teşekkülüne ait prensip kararlarını belirlemiştir. Ayrıyeten, belirtmiş olduğumuz 75 ülke ve 156 temsilciliğe ilaveten, vatandaşlarımızın ağır olarak bulundukları yerleşim yerlerinde de sandık kurulmasına ait çalışmalar devam etmektedir.”

ştir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir