Hobi olarak üretmeye başladı, taleplere yetişemiyor! Bahçeden çıkmadan tükeniyor

Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Mehmetbeyli köyünde bulunan konutunun bahçesinde 4 dekarlık alanda böğürtlen yetiştiriciliği yapan Atilla Açıkgöz, kentin tarım eserleri buğday, arpa ve yeşil mercimeğe alternatif eser olarak böğürtlen yetiştirmeyi seçti. 3 yıl evvel hobi emeliyle 300 kök ile böğürtlen yetiştiriciliğine başlayan Açıkgöz, iklim kurallarına uygunluğu ve yüksek randıman sebebiyle kök sayısını 2 bin 500’e çıkardı. 4 dekar alanda böğürtlen yetiştirmeye başlayan Açıkgöz, 10 ton randıman elde etmeyi planlıyor. Temmuz ayı itibariyle hasadına başlanan böğürtlenin kilogramı 80 liradan alıcı buluyor. Pazar probleminin bulunmadığı böğürtlen bahçesine gelen vatandaşlar, esere yerinde ulaşabiliyor. Böğürtlen kanser başta olmak üzere bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kalp sıhhatini koruyor, yüksek tansiyon ve şeker hastalığına yarar sağlıyor.

BAHÇEDEN KENDİ ELLERİMİZLE TOPLUYORUZ

Böğürtlen almak için gelen Yeliz Arslan, “Sorgun’da yaşıyorum. Her sene buraya geliyoruz. Böğürtlenimizi alıyoruz. Burada kendi ellerimizle hem topluyoruz hem de yiyoruz. Böğürtlenle reçelimizi yapıyoruz ya da kışın kullanmak için dolaba koyuyoruz. Tadı hoş, çok seviyoruz. Her sene geliyoruz, buradan alıyoruz. Kendi ellerimizle topluyoruz.” dedi.

10 TON ESER BEKLİYORUZ

Evinin bahçesinde 3 yıl evvel hobi maksadıyla böğürtlen yetiştiriciliğine başladığını söyleyen Atilla Açıkgöz ise, “Böğürtlen yetiştiriciliğine 300 kökle başladık. Sonra iklim kaidelerine uygun olduğunu ve randımanın yüksek olduğunu gördük. Burada da böğürtlen yetişeceğini gördükten sonra kök sayısını 2 bin 500’e çıkarttık ve dört dönüm yere böğürtlen ektik. Bu böğürtlen erkence olduğundan temmuzda randıman alıyoruz. Dönüm başına tahminen 4 ton eser veriyor. Geçen sene dörtte üçünü soğuk vurmasına karşın biz 2 ton eser aldık. Bu sene de 10 ton eser bekliyoruz. Kilosunu bu sene 80 liradan satmayı düşünüyoruz.” halinde konuştu.

KANSER BAŞTA OLMAK ÜZERE BİRÇOK KEDERE DEVA

Böğürtlenin sıhhat açısından şifa kaynağı olduğunu da belirten Açıkgöz, “Özellikle sıhhat sorunu olanların hepsi ilaç için kullanıyor. Öncelikle kanser sonra şeker hastalığı, sindirim, kalp, beden direncini artırıyor. Mesela aç karnına bir avuç yenirse şekeri insülin direncini düzenlediğini tabipler söylüyor. Şeker hastaları için çok fazla tavsiye ediliyor. Beden direncini de artırdığından ötürü kalbe, tansiyona birçok hastalığa doğal bir şifa olduğunu gördük.” tabirlerine yer verdi.

VATANDAŞLAR KENDİ ELLERİYLE TOPLUYORLAR

böğürtlen üretimini herkese tavsiye ettiğini söyleyen Açıkgöz, “Yozgat’ta böğürtleni yalnızca ben üretiyorum. Hobi olarak başladım talep artınca üretimi artırdım. Böğürtlen satışımızda pazar sıkıntımız yok. Vatandaşlar geliyor. Kendileri bahçeden aileleriyle topluyor. Ben herkese böğürtlen üretimini tavsiye ediyorum. Boş vakti olanlar, geçim zahmeti olanlar, bilhassa köyde kalanların yapması gereken bir uğraş. Herkes kendi imkanları dahilinde böğürtlen üretebilir. Vatandaşlar böğürtleni genelde reçel için kullanıyorlar. Meyve suyu ve pasta üretiminde da kullanılıyor.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir