Mersin merkezli 5 ildeki PKK/KCK operasyonunda 7 kişi tutuklandı

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Çaba Şubesince terör örgütünün hareket ve faaliyetlerinin deşifresine yönelik 23 Mayıs’ta Mersin, Ankara, Antalya, Adana ve İzmir’de ortalarında HDP’nin vilayet ve ilçe yöneticilerinin de olduğu 24 kuşkulu gözaltına alındı.

Soruşturma kapsamda, örgütün kelamda gençlik yapılanmasında faaliyet gösterdikleri ve toplumsal medyada terör örgütünün propagandasını yaptıkları belirlenen 22 şüphelinin adresleri tespit edildi. Öte yandan, 6 şüphelinin de bir dernek ismi altında cezaevindeki terör mahkumlarına maddi ve manevi takviye verdiği belirlendi.

Şüphelilerden 6’sı savcılık talimatıyla hür bırakıldı, 19’u adliyeye sevk edildi.

Nöbetçi sulh ceza hakimliğine çıkarılan zanlılardan eski HDP Yenişehir İlçe Başkanı E.D’nin de arasında olduğu 7’si tutuklandı.

HDP vilayet yöneticisi D.A. hakkında mesken mahpusu önlemi uygulanmasına, HDP Yenişehir İlçe Başkanı İ.K’nin de aralarında olduğu 11 şüphelinin ise isimli denetim kaidesiyle salıverilmesine karar verildi.

Mersin merkezli 5 vilayette 23 Mayıs’ta 28 adrese düzenlenen eş vakitli operasyonda, HDP’nin vilayet ve ilçe yöneticilerinin de ortasında olduğu 24 zanlı gözaltına alınmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir