Siyasette İmamoğlu tartışması: CHP ile İYİ Parti arasında yeni bir ‘fay hattı’ mı, adaylık düğümünü çözecek isim mi?

Ayşe Sayın

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yargılandığı “ahmak” davasında YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında mahpus cezası ve siyasi yasak kararı verilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu, partisinin küme toplantısında ağırladı.

İmamoğlu’nu “kucaklayarak” karşılayan CHP lideri, grup konuşmasında “CHP ailesinin üyesi” vurgusu yaptığı İmamoğlu’yla bağını, “baba-oğul gibi” diye tanımladı.

CHP kulislerinde, cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışmaları ile ilgili  “Partiler birbirlerinin içişlerine karışmamalı” kelamlarıyla UYGUN Parti’yi amaç aldığı yorumları yapılan Kılıçdaroğlu’nun, dünkü küme konuşmasındaki İmamoğlu’nu sahiplenmesiyle de hem UYGUN Parti’ye hem de partisinin tabanına “ayrışma yok, birlikteyiz, aileyiz” iletisi verdiği tabir ediliyor.

Kılıçdaroğlu’nun ortak aday olması halinde seçimin “ilk turda” kaybedileceği yorumları yapılan YETERLİ Parti’de ise “çoklu aday” seçeneğinin gündeme gelebileceği konuşuluyor.

İmamoğlu hakkındaki yargı kararı, muhtemel siyasi sonuçları nedeniyle de tartışma konusu.

Kılıçdaroğlu’nun adaylığına mesafeli duran İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener’in, CHP lideri Almanya’dayken İmamoğlu ile birlikte Saraçhane mitingine katılması, CHP’de rahatsızlık yaratmıştı.

Karardan bir gün sonra Altılı Masa’da yer alan siyasi parti başkanlarını Saraçhane’de buluşturan Kılıçdaroğlu, ikinci bir atılımla de İmamoğlu’nu, partisinin Meclis kümesine davet etti.

İmamoğlu’nu son derece sıcak karşılayan ve hem küme toplantısı öncesi hem de sonrasında makamında ağırlayan CHP lideri, “Sizin bilmediğiniz ama bizi yakından tanıyanların güzel bildiğini söz edeceğim. Ben ve İmamoğlu baba oğul ilgisi üzereyiz. Kendisi CHP’nin olduğu kadar, benim de evladımdır. Çekin otomobilinizi bu kantar sizi çekmez” kelamlarıyla sahip çıktı.

Kimi yorumculara nazaran Kılıçdaroğlu’nun küme toplantısına daveti, İmamoğlu’nun adaylığını gündeme getireceği savunulan Akşener’e karşı bir “ön alma”.

Bir manada İmamoğlu’nu “aday gösterip göstermeme konusunda partisi karar verir” bildirisi vermeye dönük.

CHP idaresi ise bu yorumları dayanaksız buluyor.

CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç, Kılıçdaroğlu’nun daha evvel de “partisine kurulan kumpaslar” karşısında da emsal tavrı sergilediğini anımsatarak, İmamoğlu’nun kümeye davet edilmesinin de bunun yansıması olduğuna dikkat çekiyor:

“Böyle siyasi olaylarda, partimizin  başına sahiden kumpas kurulduğunda da net hal koyan bir genel lider var. İmamoğlu 16 milyonluk İstanbul’un iki kere seçilen lideri. Ancak hukuk tarihine de geçecek bir dava ile karşı karşıya kalındı ve sahiden partililerimiz de, Türkiye de rahatsız oldu.

“Aziz Kocaoğlu hakkında da mahpus cezası istendiğinde, belediye önünde miting yaptık. Canan Kaftancıoğlu kararında da soğukkanlılıkla bekledik, ondan sonra kalktık, onunla ilgili bir kucaklaşma gerçekleştirdik.”

Özkoç, Kılıçdaroğlu’nun “baba-oğul” benzetmesi ve “CHP ailesi” vurgusuyla ilgili de “CHP ailesinin başındaki kişi genel liderimiz. CHP’de kimin parmağı kanarsa, ortaya koyacağı tavrı” sergilediğini tabir etti:

“Genel liderimiz, ‘CHP birdir beraberdir, birlikte hareket edeceğiz’ diyor. Soğukkanlıkla değerlendirip, gereği neyse onu yapacağız bildirisidir. ‘Biz bu hukuksuz anlayışa karşı gereği neyse onu yapacağız’ iletisidir.”

CHP kurmaylarına nazaran, İmamoğlu’da bu davetten son derece mutluydu ve “Böyle bir ailenin evladı olmak beni çok gururlandı” kelamlarıyla Kılıçdaroğlu’na teşekkür etti.

İmamoğlu neden kürsüye çıkmadı?

İmamoğlu’nun küme toplantısına katılmasına rağmen, “kürsüden konuşma yapmaması” bilhassa toplumsal medyada tenkit konusu oldu, hatta “konuşmasına müsaade verilmediği” savları ortaya atıldı.

Özkoç ise davet planlaması yapılırken, zati bu türlü bir konuşma programlanmadığını, İmamoğlu’nun da bu türlü bir hazırlığı olmadığını söyledi.

KAYNAK,GETTY IMAGES

‘İmamoğlu diğer yerde maçı alırım, diyor’

Peki, İmamoğlu’nun Habertürk Müellifi Fatih Altaylı’ya verdiği röportajda, kendisini “Erdoğan karşısındaki rakip kadronun bir oyuncusu” olarak tanımlayıp, “Teknik yönetici beni oyunu sokar yahut sokmaz. Ona ben karar vermeyeceğim. Ancak oyuna girme ihtimali olan bir oyuncuyum” sözleri, parti idaresince nasıl yorumlanıyor?

Özkoç’a nazaran İmamoğlu’nun bu açıklamasında bir sorun yok, bilakis siyasi uğraşında kararlılık vurgusu yapıyor:

“İmamoğlu diyor ki, ben siyasetin içindeyim, buradan mı yolumu kesiyorsunuz, ben öbür yerde maçı alırım diyor. İmamoğlu, genç yaşta çok değerli bir makama gelmiş bir siyasi kişilik. İBB Başkanlığını üstlenmiş ve muvaffakiyetle da götürüyor. Siyasette önü açık.

“O yüzden yılgınlık, başeğmişlik iletisi veremez, ‘beni bitirdiniz’  mesajları vermez. Aksine dimdik durduğunu ve siyaseten yoluna devam ettiğini doğal ki söyleyecek. Bizim bakış açımız bu.”

Kılıçdaroğlu’nun aday belirleme konusunda bir kere daha Altılı Masa’yı işaret ettiğini belirten Özkoç, bundan sonra da farklı bir tavır içinde olunmayacağını tabir etti.

KAYNAK,CHP

Aday açıklama takvimi hızlanır mı?

Özkoç, İmamoğlu kararının, Altılı Masa’nın adayının açıklanma sürecini öne çekip çekmeyeceği konusunda, takvimde bir değişiklik olmayacağını söyledi.

Parlamenter sisteme geçiş süreci ve adayın seçim beyannamesine ait çalışmanın tamamlanmasından sonra adaylık konusunun gündeme geleceğini belirten Özkoç, yılbaşından sonra adaylık konusunun gündeme gelebileceğini tabir etti.

Akşener’den karşı atılım gelir mi?

Kılıçdaroğlu’nun, “Partiler  birbirlerinin içişlerine karışmamalı” açıklaması ve daha sonra İmamoğlu’nu küme toplantısına davet ederek, “baba-oğul vurgusu” yapmasının akabinde gözler DÜZGÜN Parti’ye çevrildi.

İYİ Parti’ye “uyarı” olarak görülen bu çıkışın akabinde Akşener, bugün birinci küme toplantısında konuşacak.

Akşener’in küme konuşmasında, İmamoğlu ile ilgili yargı kararına eleştiriler yöneltmesi beklenirken, parti kulislerinde CHP’yle ilgili tansiyon konusunda ise daha sonra medya üzerinden ileti verebileceği konuşuluyor.

Çoklu aday tekrar gündeme gelir mi?

İYİ Parti’de Kılıçdaroğlu’nun İmamoğlu’nu davet etmesi ve sahiplenmesi “olağan” görülüyor.

Ancak UYGUN Partililer, Kılıçdaroğlu’nun “Partiler iç işlerine karışmamalı” kelamlarına reaksiyonlu.

Adaya siyasi partilerin değil Altılı Masa’nın karar vereceğini şahsen Kılıçdaroğlu’nun söz anımsatılarak,  “Aday problemi, neden partilerin içişleri olsun. Herkes o masada görüşünü söyleyecek, biz de ‘kazanacak aday, diyoruz” görüşü lisana getiriliyor.

Birçok DÜZGÜN Partiliye nazaran Kılıçdaroğlu, “kazanacak aday” olarak görülmüyor.

İmamoğlu, hakkındaki yargı kararı nedeniyle “riskli” hale gelse de CHP’nin belediye liderlerinin adaylığına tümüyle sırt çevirmesi gerçek bulunmuyor.  Kılıçdaroğlu’nun ortak aday olması halinde Erdoğan’a karşı “ilk çeşitte kaybedeceği” telaşını dile getiren bir parti yöneticisine nazaran, Kılıçdaroğlu, adaylıkta ısrar ederse, iş “çoklu adaya” dönebilir:

“Biz ortak aday için sonuna kadar eforumuzu sürdüreceğiz. Lakin Kılıçdaroğlu ısrar ederse, çoklu adaya gidilebilir. Her parti kendi adayını çıkarırsa, tabanlar kendi adayı üzerinde konsolide olacağı için seçim ikinci çeşide kalır. İkinci tipe hangi aday çıkarsa, partiler başında soru işareti kalmayacağı için, en fazla oyu alan muhalefet partisinin adayını takviyeler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir