Ticaret Bakanlığı aralıkta 731 firmaya dahilde işleme izni verdi

Ticaret Bakanlığı, dahilde işleme rejimi kapsamında geçen yılın aralık ayında 731 firma için müsaade dokümanı düzenledi.

Bakanlığın Aralık 2022’ye ait dahilde sürece müsaade, yurt içi satış ve teslim, hariçte sürece müsaade ile firma talebine istinaden iptal edilen dahilde sürece müsaade dokümanı listeleri, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna nazaran, geçen ay 731 firmaya dahilde sürece müsaade dokümanı verildi, 14 yurt içi satış ve teslim dokümanı hazırlandı.

Firma talebine istinaden iptal edilen dahilde sürece müsaade dokümanı sayısı 3 oldu. Kelam konusu ayda 2 firma için hariçte sürece müsaade evrakı düzenlendi.

DAHİLDE SÜRECE REJİMİ NEDİR?

Bakanlığın internet sitesinde yer alan bilgide dahilde sürece rejimine ait şu bilgiler yer alıyor;

“İhraç eserlerimize dünya piyasalarında rekabet gücü kazandırmak ve ihraç eserlerimizi çeşitlendirmek maksadıyla, dünya piyasa fiyatlarından gümrük muafiyetli olarak, Ticaret siyaseti tedbirlerine tabi olmaksızın, ihraç eserin üretimi için gerekli olan ve fiyat ve/veya kalite bakımından yurt içi piyasalardan temin edilemeyen, hammadde, yardımcı unsur ve ambalaj materyalleri ithalatına imkan veren ekonomik tesirli bir gümrük rejimidir.

Dahilde Sürece Rejiminde kaideli muafiyet ve geri ödeme sistemi olmak üzere iki cins dahilde sürece önlemi uygulanmakta olup, Kurallı muafiyet sisteminde ithalat sırasında doğan vergilerin teminata bağlanırken geri ödeme sisteminde ithalat esnasında vergi alınmakta olup süreç görmüş eserin ihracı halinde alınana vergi geri ödenmektedir”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir