Türkiye Gençlik Araştırması: Gençlerin yüzde 63’ü başka ülkede yaşamak istiyor

Konrad-Adenauer-Stiftung Derneği’nin,16 vilayetten 18-25 yaş aralığındaki 2 bin 140 gençle görüşerek yaptığı “Türkiye Gençlik Araştırması”nın sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı. Araştırmaya nazaran, gençlerin “sadece yüzde 17,3’ü keyifli. Gençlerin yüzde 63’ü, imkân olsa öteki ülkede yaşamak istiyor. Ve gençlerin birinci sırada tercih ettiği ülkeler ortasında Almanya, ikinci sırada ise ABD yer alıyor.

Geçtiğimiz yıl bu oran yüzde 73 olarak açıklanmıştı.

Araştırmaya katılanların çoğunluğunun öğretim düzeyinin yüzde 63,3 ile lise ve dengi okul mezunu olduğu belirtilerek, “Araştırmamızda, iştirakçilere en son bitirilen okul, alınmış olan diploma, sorulduğu için, örneğin hala üniversite öğrencisi olanlar da, lise ve dengi okul mezunu olarak kodlandırılmıştır. Bu nedenle lise ve dengi okul mezunu görünenlerin sayısı en yüksek olarak ortaya çıkmıştır” denildi.

Katılımcıların yüzde 27,4’ü iş sahibi iken, yüzde 58,4’ünün personel olarak çalıştıklarını belirttikleri aktarıldı. Ayrıyeten çalışmayanların yüzde 88,5’inin öğrenci olduğu; çalışanların yüzde 13,5’inin devlet memuru ve yüzde 12,1’inin avukat, doktor gibi “nitelikli” meslek sahibi olduklarını belirttiği yer aldı.

“ÖĞRENCİ OLAN GENÇLERİN YÜZDE 61,3’Ü EĞİTİMLERİNİ SÜRDÜRÜRKEN EKONOMİK AÇIDAN ZORLUK ÇEKMEKTE”

Raporda, iştirakçilerden öğrenci olanların yüzde 23,7’sinin kaliteli bir eğitim aldıklarını belirttiği, yüzde 60,4’ünün ise eğitimlerinden orta derece şad olduğunu belirttiği kaydedildi. Devamında, “Öğrenci olan gençlerin yüzde 61,3’ü eğitimlerini sürdürürken ekonomik açıdan zorluk çekmektedir. Eğitim masraflarını karşılamadaki zorluk, görece daha düşüktür, yüzde 50,4. Eğitimle ilgili ulaşım konusunda yaşanan zorluk düzeyi daha da düşmektedir, yüzde 42,2. Bağlantı (internet-telefon) masraflarını karşılamaktaki zorluk oranı yüzde 51,4’tür. Beslenme masraflarını karşılamaktaki zorluk seviyesi yüzde 55,4’tür. Barınma masraflarını karşılamaktaki zorluk seviyesi, öğrencilerin tüm zorunlu gereksinimleri içinde zorlandıkları en düşük kalemdir, yüzde 37,6” tespitlerine yer verildi.

“KATILIMCILARIN YALNIZCA YÜZDE 17,3’Ü MUTLU”

Araştırmaya katılanların “sadece yüzde 17,3’ü mutludur” denilirken, “orta derecede” memnun olanların oranının yüzde 52,5 olduğu ve iştirakçilerin yüzde 30,1’inin kendini mutsuz olarak değerlendirdiği kaydedildi. İştirakçilerin gelecek gayeleri ve yaşamak istedikleri ülke tercihlerine yönelik tespitler ise şöyle aktarıldı:

“Gençlerin gelecekteki en kıymetli gayesi uygun bir hayat yaşamaktır (yüzde 46,7). Gençlerin yüzde 63’ü, imkân olsa öbür ülkede yaşamak istemektedir. Birinci sırada tercih edilen ülke Almanya, ikinci sırada ise ABD’dir. Ülkeler kümesi ise Avrupa, İskandinav ülkeleri ile Kanada’dır. Bir diğer ülkede yaşama isteğinin en kıymetli nedeni (yüzde 47,8), ömür şartlarını yükseltme isteğidir. İkinci kıymetli neden (yüzde 20,7) o ülkelerde daha çok özgürlük olduğu niyetidir.”

KATILIMCILARIN YÜZDE 81,2’Sİ ‘HÜKÜMETİN ADALET UYGULAMALARINI GERÇEK BULMUYORUM’ DEDİ

Hükümetin uygulamalarına ait, iştirakçilerin yüzde 70,4’ünün hükümetin idare biçimini gerçek bulmadığını ve yüzde 81,2’sinin hükümetin adalet uygulamalarını yanlışsız bulmadığını söylediği aktarıldı. Hükümetin iktisat uygulamasını hakikat bulmadığını belirten iştirakçi sayısı yüzde 83,8 iken, hükümetin eğitim uygulamasını gerçek bulmadıklarını söyleyen iştirakçi sayısı yüzde 75,7 olarak raporda yer aldı. İştirakçilerin yüzde 66,9’u hükümetin özelleştirme siyasetlerini hakikat bulmadığı belirtilirken, yüzde 86,3’ünün göçmen siyasetlerini yanlışsız bulmadığı aktarıldı. Öne çıkan başka tercihler ise şöyle sıralandı:

-Hükümetin yabancılara emlak, gayrimenkul satışını gerçek bulmuyorum, yüzde 81,1.

-Türkiye’nin bugünkü idaresinden mutlu değilim, Türkiye çok berbat yönetiliyor, yüzde 69,6.

-Türkiye’nin geleceğini çok yeterli görmüyorum lakin geleceğinden umutluyum, yüzde 39,4. Türkiye’nin geleceğini çok güzel görmüyorum geleceğinden umutsuzum, yüzde 27,2.

-Türkiye’de meseleler yaşanmaktadır, yüzde 98,4. En çok yaşanan problemler sırasıyla, mevcut ekonomik şartlar, hukuk ve adalet, işsizlik, adam kayırma-yolsuzluk ve rüşvet.

-Devlette işe alımlarda ehliyet ve liyakate uygun davranılmadığını düşünüyorum, yüzde 71,3.

-Gençler, gündemi takip etmektedir, yüzde 85,5.

-Gençler, gündemi en çok toplumsal medyadan takip etmektedirler, yüzde 52.

-Gençler, siyasetçi olarak en çok Mansur Yavaş’ı beğenip takdir etmektedir, yüzde 42.

-Gençler Türkiye için, parlamenter sisteminin daha uygun olduğunu düşünmektedirler, yüzde 74,3

-Yakın gelecekte Türkiye’yi bekleyen meseleler vardır, yüzde 98,3. Birinci sırada gelen sorun ekonomik problemlerdir, yüzde 89,2.

-Türkiye’de en çok olması beklenen sıkıntılar, birlikte sırasıyla; ekonomik sıkıntılar (yüzde 32,2), sığınmacı meseleleri (yüzde 27,3) ve terör problemleridir (yüzde 15,8).”

Sığınmacılar ile ilgili kısımda; iştirakçilerin yüzde 91,8’inin hükümetin mevcut sığınmacı siyaset ve uygulamalarını yanlış buldukları ve değiştirilmesi gerektiğini belirttiğine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir