Üniversitede tablo tartışması iyice karmaşık bir hal aldı

Puro içen altı erkek yöneticiyi tasvir ettiği için kimilerinin saldırgan bulması sebebiyle yıllarca tartışma konusu olan tablo, Kasım ayında ansızın duvardan indirildi ve daha fazla tartışmaya yol açtı.

Üniversite yetkilileri tabloyu yerine asarak devayı, tablonun duvarda kalıp kalmamasına karar verecek bir Komite kurmakta buldu.

Ressam Rein Dool tarafından 1977’de yapılan ve puro içen altı erkek üniversite yöneticisini tasvir eden yağlı boya tablo, birtakım şahıslarca hem ataerkilliği hem de sigara içmeyi teşvik ettiği için yıllarca tartışma konusu olmuş, 10 Kasım’da birkaç öğretim üyesinin de bulunduğu bir toplantı sırasında tablo ansızın duvardan indirilip yüzü duvara döndürülmüştü.

Bu aksiyon birtakım şahıslarca alkışlanmış kimilerince eleştirilmişti. Eski Dışişleri Bakanı Uri Rosenthal tablonun indirilmesini “Sözde entelektüel profesörlerin bu ayıbı, bu aptallığı, bu saplantısı” kelamlarıyla eleştirmişti.

‘ONLAR ÜNİVERSİTEMİZİN PAHALI ESKİ YÖNETİCİLERİDİR’

Tabloyu yerine asan yetkililer, hareketi spontane olarak nitelendirerek 15 Kasım’da bir komite kurulacağını duyurdu.

Açıklamada, “Eylemi (tabloyu indirme), hususla ilgili bir tartışmanın başlangıcı olarak görüyoruz fakat şimdilik duraklatıyoruz. Tabloyu şimdilik tekrar duvara asacağız” sözleri kullanıldı.

Üniversite açıklamasında tabloya sahip çıkıp, “Onlar üniversitemizin çok pahalı eski yöneticileridir ve tablo periyodun eşsiz, tarihi bir tasviridir. Etkileyici bir sanat yapıtıdır ve fotoğrafta tasvir edilen geçmiş yöneticilerle gurur duyuyoruz. Aksiyon bunu değiştirmez” açıklamasını yaptı.

Leiden Üniversitesi yetkilileri 19 Aralık’ta Komite’nin kurulduğunu duyurdu.

Açıklamada, “Komite ayrıyeten Dool’un tablosuyla ne yapılması gerektiğine, bunun en uygun nerede ve nasıl sergileneceğini de değerlendirecek” denildi. Komite, yalnızca Rein Dool’un bu tablosuyla ilgili değil, üniversitenin stant siyasetiyle ilgili de çalışacağı söz edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir