Yunanistan’dan dikkat çeken Türkiye mesajı…. Alman gazete yeni dönemi yazdı: Erdoğan önemli sinyaller veriyor

2023’ün en kıymetli toplantısı olarak görülen NATO doruğu sona erdi. Doruğa Türkiye’nin adımları damgasını vurdu.

İsveç’in üyeliğine yeşil ışık yakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta düzenlenen NATO Başkanlar Tepesi kapsamında bir dizi ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

ABD Başkanı Biden, Fransız lider Macron, Alman Şansölye Scholz’un da ortalarında olduğu Dünya önderleri ile bir ortaya gelen Erdoğan’ın diplomasi trafiği tepenin son günü de sürat kesmeden devam etti.

Erdoğan, Vilnius’ta Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ile bir ortaya geldi.

İki önderin aylar sonra birinci kez yüz yüze gerçekleştirdiği görüşmeyi mercek altına alan Alman medya kurumu RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) şu değerlendirmede bulundu;

‘Türk devlet başkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzünü Batı’ya çeviriyor. Bu birebir vakitte Türkiye’nin komşu Yunanistan ve Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile sıkışan alakasına yeni bir hareket getiriyor.’

Erdoğan’ın bu atılımının Atina ile olan alakalarda olumlu tesiri olacağına dikkat çeken RND, ‘Erdoğan, NATO doruğunun oturum ortalarında Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile bir ortaya geldi. Konuşma, başlangıçta planlanandan iki kat daha uzun sürdü ve diplomatlar bunu uyguna işaret olarak kabul ettiler’ dedi.

‘ERDOĞAN KIYMETLİ SİNYALLER VERİYOR’

Türkiye’nin yeni dış siyasetini inceleyen bir diğer Alman gazete Frankfurter Rundschau ise Avrupalı siyasilere davette bulundu.

Andreas Schwarzkopf imzalı tahlilde ‘Erdoğan değerli sinyaller veriyor. Batılı hükümetler onun davranışlarına olumlu bakmalı’ denildi.

Yunan Kathimerini gazetesi ise ülkenin yeni dışişleri bakanı Yorgos Gerapetritis ile bir mülakat yaptı.

YUNAN BAKAN: İLK ADIM ATILDI

Türkiye ile yeni periyodu pahalandıran Yunan bakan açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

‘Yunanistan Başbakanı’nın Türkiye Cumhurbaşkanı ile Vilnius’ta yaptığı görüşme, karşılıklı anlayış isteği atmosferinde gerçekleşti. Âlâ niyetle bir diyalog başlatıyoruz ve bu yeni efora dürüstlük ve itimadın damgasını vurmasını istiyoruz. Birinci adım atıldı. Ege’de şu anda hakim olan sakinlik, bu yeni başlangıcın verimli olabilmesi için gerekli bir ön şarttır. Fakat gerçek bir dostluk, barış ve işbirliği muhtemelliğine ulaşmak vakit ve tutarlılık gerektirecektir.

‘Yunan Hükümeti bir işbirliği ve diyalog ortamı arzulamaktadır’ diyen Gerapetritis kelamlarına şöyle devam etti;

‘ Direkt bir irtibat kanalına hakikat birinci adımlarını attığım Türk meslektaşımla muteber ve istikrarlı bir ilgi kurmayı şahsî olarak sabırsızlıkla bekliyorum.’

Türkiye’nin Batı ve özellikle Avrupa Birliği ile alakalarına ait olarak, Yunanistan’ın durumun bariz olduğunun altını çizen Gerapetritis, ‘Avrupa-Türkiye bağlantılarında ilerleme, son derece kırılgan bir bölgede istikrara katkıda bulunacaktır’ dedi.

Yunan bakan gerilimden uzak durmanın iki tarfın da faydasına olduğunu vurguladı ve şu değerlendirmede bulundu;

‘Yunanistan-Türkiye bağlantılarında sükunet ortamının devam etmesi ve tansiyondan uzak durulmasının başlı başına karşılıklı fayda sağlayan bir durum, büyük bir kazanım olduğu muhakkaktır.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir